Super Mario Bros. | RetroGames.cz
RetroGames.cz - staré hry ONLINE

„Nepřestáváme si hrát, protože stárneme;                          
... stárneme, protože si přestáváme hrát.“                          

English EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Hry
 Ostatní
 Vyhledat hru

 

   
 

Super Mario Bros.

    Když v pátek 13. září roku 1985 zahájila firma Nintendo prodej nové hry s názvem Super Mario Bros., nikdo tehdy netušil jaký fenomén právě vypouští do světa. Po více než 2 desetiletí až do roku 2009 byl Super Mario nejprodávanější videohrou všech dob a po celém světě se prodalo více jak 40 miliónů kopií. Dnes zná tuto hru téměř každý, dokonce i ten, kdo ji nikdy nehrál. Slavnou se stala i
Super Mario Bros. - úvod
Svět 1-1 - začátek hry.
samotná melodie ze hry, která je dílem japonského skla­da­te­le Koji Konda. Úspěch Super Maria byl tak veliký, že jej Nintendo v následujících letech portovalo na téměř všechny své konzole, avšak originální verze z konzolí NES a Famicom zů­sta­la navždy nepřekonaná.

     Ve hře samotné hráč ovládal po­s­ta­vič­ku Maria (respektive jeho mladšího bratra Luigiho), který se vydal do Hou­bo­vé­ho Království zachránit unesenou princeznu Muchomůrku. Mário se po­hy­bo­val všemi světy zleva doprava (zpá­t­ky ni krok) až ke hradu s pra­po­rem na konci každého levelu. Vy­sko­če­ním na stožár a stažením vlajky úhlavního nepřítele Bowsera level končil a začínal nový. (V důsledku prográmátorské chyby na konci levelu 3-3 bylo možné stožár s pra­po­rem přeskočit a ocitnout se v nekonečném světě.)
    Během svého putování se Mario setkával se spoustou nepřátel z Bowserovy armády, které mohl ničit buď tím, že jim skočil na hlavu, nebo je trefoval ohnivými koulemi, které dokázal metat, když našel bílou květinku. Houbové království, které zlý Bowser začaroval, ukrývalo totiž množství pokladů, jež mohl Mario na své cestě využít. V některých cihlách se skrývaly houby, které Mariovi pomohly narůst do dvojnásobné velikosti, či přidávaly extra život. Jiné cihly ukrývaly již zmíněné květiny či hvězdu, která Maria učinila na pár vteřin nesmrtelným. Mario též cestou sbíral mince, které mohl proměnit nejen v extra body, ale též v extra život, pokud se mu jich podařilo sebrat rovných 100. Jednotlivé herní světy též obsahovaly spoustu
Super Mario Bros. - World 2-2
Občas musel Mario i plavat. (Level 2-2)
tajných chodeb vedoucích do míst s mnoha zlatými mincemi, či chytře ukryté zkratky do dalších levelů. Ze světa 1-2 se tak dalo přemístit přímo do světa 4-1, aniž by hráč musel projít všech 10 levelů, které je od sebe nor­mál­ně dělily. Rozmanitost herních svě­tů podtrhovalo i několik levelů, ve kterých Mario musel plavat a vyhýbat se nebezpečným rybám či smr­to­nos­ným medůzám. Jak Mario postupoval světem jeho nepřátelé byli stále ne­bez­peč­něj­ší. Pochodující houby (Gom­ba) a želvy (Koopa), které se daly jednoduše 'zašlápnout', nahradili mnohem zákeřnější ježci s o­b­rovs­ký­mi bodlinami (Spiny) a příšery házející kladiva, které se pokaždé objevily ve dvojici, což jim vyneslo označení Hammer Brothers. Na konci každého světa, který se vždy skládal ze 4 levelů, se Mario v podzemí velkého hradu utkal s některým z Bowserových pomocníků. Každý z nich sice držel v zajetí princeznu, ale tu pravou jste našli až v posledním osmém světě, ve kterém na Maria čekal samotný Bowser.

   Super Mario Brothers se stala natolik úspěšnou hrou, že se dočkala řady pokračování. Již v roce 1986 vyšla v Japonsku nová hra označená jako Super Mario Bros. 2, která se však dočkala vydání v Evropě či v USA až o mnoho let později spolu s konzolí SNES pod názvem Super Mario Bros: The Lost Levels. Grafika této hry byla stejná jako u prvního dílu, avšak projít nové levely bylo mnohem obtížnější.
Super Mario Bros. - Bowser
Závěrečný souboj s Bowserem. (Level 8-4)
Skutečné pokračování Super Maria tak bylo vydáno až v roce 1988 a kromě nového vzhledu přineslo i zcela jiný herní svět, nepřátele a nové možnosti hlavního hrdiny. Přes mnoha rozšíření však tato hra zdaleka nedosáhla ú­s­pě­chu svého předchůdce a ve srovnání s prvním dílem byly tržby z této hry sotva čtvrtinové. Přesto na sebe další pokračování nenechala dlouho čekat. Ještě v témže roce (1988) vyšla zřejmě nejpropracovanější hra pro konzole NES - Super Mario Bros. 3, která byla zároveň poslední ze série Super Mariů na zařízeních NES či Famicom. Mario se ale objevil i na jiných platformách. V roce 1989 spatřila světlo světa jeho černobílá verze v podobě hry Super Mario Land, která se na konzolích Ga­me Boy dočkala hned několika po­kra­čo­vá­ní a v roce 1991 se Super Mario vrátil i na nové konzole SNES ve hře Super Mario World. Neuvěřitelná popularita tohoto videoherního hrdiny vydržela až do současnosti. K dnešnímu dni se instalatér Mario objevil ve více jak 110 Nintendem licenzovaných hrách a toto číslo rozhodně není konečné. Přesto však žádná z těchto 110 her nikdy nedosáhla a pravděpodobně nikdy nedosáhne takové slávy, jakou se může chlubit pouze originální hra Super Mario Bros.


Rubrika: recenze | Vytvořeno: 3.7.2011 | Zobrazeno: 28292x |


Přední strana přebalu hry

 

Informace o hře:
Autor: Nintendo
Vydavatel: Nintendo
Design: Shigeru Miyamoto, Takashi Tezuka
Hudba: Koji Kondo
Rok vydání: 1985
Žánr: akční, plošinovka
Počet hráčů: 1 nebo 2 střídavě
Platformy: NES, SNES, Game Boy Color, Game Boy Advance, Wii
Předchůdce: Mario Bros.
Nástupce: Super Mario Bros 2.
Světový rekord: 5:08 min (Scott Kessler - 20.9.2006)

Naše hodnocení hry:
Platformy Hodnocení:
NES: 95%

Vaše hodnocení hry:
Platformy Hits: Rating: Play:
NES: 0x 70% (36534x) Spustit hru na emulátoru NES

(Abyste mohli hru hodnotit, musíte ji spustit.)


 


 

Tato webová stránka NENÍ sponzorována ani podporována společnostmi Nintendo, Atari či Sega ani žádnou jinou videoherní společností. RetroGames.cz si nečiní žádný nárok na duševní vlastnictví
obsažené v jednotlivých hrách. Veškerý text z webu RetroGames.cz je dostupný pod licencí Creative Commons 3.0 Unported. Můžete jej volně kopírovat, ale uveďte původ a zachovejte licenci.

Facebook | Ochrana osobních údajů | Podmínky | Prohlášení o cookies | Reklama | Nahlásit nelegální obsah

Tento web je hostován na serverech služby WebSupport.cz.