Slovníček | RetroGames.cz
RetroGames.cz - staré hry ONLINE

„Nepřestáváme si hrát, protože stárneme;                          
... stárneme, protože si přestáváme hrát.“                          

English EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Hry
 Ostatní
 Vyhledat hru

 

   

Slovníček pojmů


Abandonware
je software, který je již zastaralý a neprodává se. Termín abandonware je složeninou z anglického abandon (opustit) a ware (= software), tedy v doslovném překladu se jedná o opuštěný software. Zákony abandonware nijak nevymezují a jeho legální status je podobný warezu. Přesto jej však mnoho softwarových společností tiše toleruje nebo využívá jako reklamu. Některé společnosti dokonce starší software uvolňují k volnému používání a udělují mu tak status freeware. Obvykle však starý software zůstává pouze nechráněn, tj. nikdo není pověřen, aby podnikal právní kroky k zastavení jeho šíření.

Cartridge
(čti kártridž) je paměťové médium obsahující integrované paměťové obvody typu ROM. Cartridge svými rozměry připomínala kazetu a na jedné straně byl konektor pro zapojení do videoherní konzole. Ve své době se jednalo o častý způsob distribuce počítačových her.

Emulátor
je druh softwaru umožňující běh počítačových programů (zejména her) na jiné platformě (architektuře, operačním systému), než pro kterou byly původně vytvořeny a kterou samy od sebe podporují. Typickým příkladem emulátoru je program umožňující běh videoher známých z herních konzolí na běžném PC pod Microsoft Windows, či přímo v internetovém prohlížeči.

Freeware
je software, který je distribuován bezplatně, či za symbolickou odměnu. Podmínky bezplatného používání a šíření jsou definovány v licenční smlouvě, která je často specifická pro každý freeware. Autor si u freeware zpravidla ponechává autorská práva, například nedovoluje program upravovat nebo omezuje použití zdarma jen pro specifické účely.

Gamepad
je vstupní zařízení k ovládání počítače nebo videoherní konzole, používané při hraní počítačových her a videoher.

Joystick
(česky pákový ovladač) je vstupní zařízení, používané zejména k interakci s počítačem. Základním dílem je tyčka upevněná kolmo do vodorovné podložky. Vychýlení tyčky vyvolá odpovídající pohyb objektu na obrazovce. Některé moderní joysticky jsou vybaveny několika tlačítky a doplňkovými ovládacími prvky s programovatelnou funkcí. Ovládání pomocí joysticku se užívá zejména při hraní počítačových her a videoher, například u leteckých simulátorů se ovládání letadla velmi přibližuje skutečnosti..

Paddle
Je videoherní ovladač s otočným kolečkem a jedním nebo více tlačítky. Kolečko zpravidla ovládá pohyb hráčem kontrolovaného objektu. 

ROM
(z anglického Read-Only Memory) je typ elektronické paměti, jejíž obsah je dán při výrobě, není závislý na napájení (je tzv. nevolatilní). Používá se např. pro uložení firmware v elektronických přístrojích. V minulosti byl tento typ paměti často využíván pro distribuci videoher prostřednictvím tzv. ROM cartridgí. 

Shareware
je označení pro software chráněný autorským právem, který je možné volně distribuovat (typicky na internetu nebo na CD nebo DVD, jež jsou přílohami časopisů). Uživatel má možnost software po určitou dobu zkoušet, zda mu vyhovuje nebo ne. Pokud ho ale nadále používá, je povinen se řídit podle autorovy licence a zpravidla zaplatit cenu programu nebo se třeba jen registrovat. Volně šířený shareware má obvykle zabudovaná omezení. V takovém případě mluvíme o demoverzi.

Videoherní konzole
je elektronické zařízení fungující na principu počítače, které je primárně určeno pro hraní her, v tomto případě takzvaných videoher. Jako výstupní zařízení většinou slouží běžná barevná televize, méně často pak počítačový monitor. Konzole je možné dělit podle provedení na stolní a kapesní. V případě kapesních je zobrazovacím zařízením zpravidla LCD.

Videohra
je druh zábavního softwaru, který vyžaduje video obrazovku pro svůj provoz. Často bývá termín videohra chápán v mírně posunutém smyslu, jako hra provozovaná výhradně na tzv. videoherní konzoli.

 


Nově přidané hry

1.
2.
3.
4.
5.

Nejlepší staré hry

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

Reklama


 

Tato webová stránka NENÍ sponzorována ani podporována společnostmi Nintendo, Atari či Sega ani žádnou jinou videoherní společností. RetroGames.cz si nečiní žádný nárok na duševní vlastnictví
obsažené v jednotlivých hrách. Veškerý text z webu RetroGames.cz je dostupný pod licencí Creative Commons 3.0 Unported. Můžete jej volně kopírovat, ale uveďte původ a zachovejte licenci.

Facebook | Ochrana osobních údajů | Podmínky | Prohlášení o cookies | Reklama | Nahlásit nelegální obsah

Tento web je hostován na serverech služby WebSupport.cz.