Pitfall! | RetroGames.cz
RetroGames.cz - staré hry ONLINE

„Nepřestáváme si hrát, protože stárneme;                          
... stárneme, protože si přestáváme hrát.“                          

English EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Hry
 Ostatní
 Vyhledat hru

 

   
 

Pitfall!

    Jen málokterá hra originálně vyvinutá pro konzoli Atari 2600 se stala tak slavnou jako legendární Pitfall! z roku 1982. Ve své době jej znal téměř každý fanda po­čí­ta­čo­vých her a ten, kdo jej měl doma, byl mezi kamarády stejně populární jako ten, kdo v téže době vlastnil závodní kolo Favorit. Není divu, že společnost Ac­ti­vi­sion, která hru vyvinula, prodala po celém světě více jak 4 milióny kopií této legendy a Pitfall! se stal druhou nejprodávanější hrou pro Atari 2600.
Pitfall! - Atari 2600
Takto vypadal originální Pitfall! na konzoli Atari 2600.
Její úspěch zejména na americkém trhu byl tak fe­no­me­nál­ní, že se v americké te­le­vi­zi v roce 1983 objevil a­ni­mo­va­ný seriál, jehož hlavními protagonisty byli právě hr­di­no­vé z této počítačové předlohy.
    Přitom vlastní příběh hry je nesmírně jednoduchý. Hlavní hrdina zkušený cestovatel Pit­fall Hary se probíjí ne­bez­peč­nou džunglí. Jeho jediným ú­ko­lem je nalézt ztracené po­k­la­dy roztroušené mezi stromy, či ukryté v podzemním blu­diš­ti. Aby to Harry neměl moc jed­no­du­ché, jeho cestu mu komplikují kutálející se klády, hluboké propasti, pohyblivé písky, hořící oheň, jedovatí hadi a škorpióni, či hladoví krokodýli. Vyhnout se jim Harry může jedině tak, že je buď přeskočí nebo přeběhne ve správný moment. V některých místech džungle může Harry použít i houpající se lijánu a ladně se přenést nad hlavami číhajících krokodýlů či nad bezednou jámou. Na to vše má 20 minut a pouhé tři životy. Za tento čas musí nalézt všech 32 pokladů, které tvoří zlaté či stříbrné cihličky, diamantové prsteny a pytle plné peněz. Najít ale všech 32 pokladů pouhým běháním v džungli není možné. Aby se Harry dostal do všech míst, musí si občas zkrátit cestu tunely v podzemí, kte­ré spojují jinak ne­do­s­tup­né lokace.
Pitfall - Atari 5200
Pitfall! v pokročilejší verzi pro konzoli Atari 5200
V nich však ale čí­ha­jí obří škorpióni, kte­ří si na Harryho brousí svá roz­měr­ná klepeta.
    Na začátku hry má Harry 2000 bodů, které však ztrá­cí při každém kontaktu s kutálejícími se kmeny, či při pádu do podzemního tu­ne­lu. Naopak za nalezené poklady Harry body zís­ká­vá, konkrétně 2000 za pytel s penězi, 3000 za stříbrné pruty, 4000 za zlaté pruty a 5000 za diamantový prsten. Celkem tak Harry může získat 114 000 bodů (pokud se během hry úspěšně vyhne všem nepřátelům), což je také hodnota světového rekordu, která již nemůže být vylepšena.
    Autorem hry je známý programátor společnosti Activision David Crane, který v roce 2003 v interview pro videoherní magazín Edge popsal, jakým způsobem tato hra v letech 1979-1982 vznikala.
    "Posadil jsem se s prázdným listem papíru a doprostřed nakreslil postavičku. 'Ok,' řekl jsem si, 'mám běžícího muže, ale co dál? Co takhle umístit ho na nějakou cestu? A domaloval jsem další dvě čáry. Kudy ta cesta vede? Co třeba v džungli? (Dalších pár čar reprezentujících stromy.) Proč běží džunglí? Sbírá poklady! A nakreslil jsem pár pokladů a nepřátel, kterým se musí vyhýbat.
Pitfall! - Commodore 64
Pitfall! ve verzi pro počítače Commodore 64.
Během 10 minut byl Pitfall! na světě. Ná­s­le­do­va­lo 1000 hodin programování aby hra mohla jít o 3 roky později na trh."
    Crane na svou dobu zvládnul nevídaný kousek. I s omezenými možnostmi, které poskytoval hardware primitivních Atari konzolí do­ká­zal vytvořit hru s mno­ha­ba­rev­nou grafikou plnou neblikajících plynulých a­ni­ma­cí, a to vše vtěsnal do zdrojového kódu velikosti 4kB. Hra zaznamenala té­měř okamžitě fenomenální úspěch, podpořený dozajista i masivní televizní reklamou, ve které si hlavní roli střihnul teprve třináctiletý Jack Black. (Reklamní klip můžete shlédnout například tady.) Ještě v témže roce byla hra portována na konzole ColecoVision a Intellivision a o rok později se z Harryho stala televizní hvězda díky stejnojmennému animovanému seriálu. Vedle Harryho se zde v hlavní roli objevila i jeho neteř Rhonda, kterou Harry zachraňuje v přímém pokračování hry Pitfall II: Lost Caverns z roku 1984.
    Kromě něj se Pitfall! dočkal ještě celé řady pokračování, avšak žádné z nich se svým úspěchem nemohlo vyrovnat originálu. To nejnovější Pitfall: The Big Adventure bylo vydáno v roce 2008 a zahrát si jej můžete na nejnovější nintendí konzoli Wii. V roce 2001 se podle videoherního magazínu Game Informer Pitfall! umístil na 41. místě žebříčku Nejlepších her 20. století.


Rubrika: recenze | Vytvořeno: 23.10.2011 | Zobrazeno: 14329x |


Přední strana přebalu hry pro Atari 2600

 

Informace o hře:
Autor: Activision, Inc.
Vydavatel: Activision, Inc.
Design: David Crane
Hudba: -
Rok vydání: 1982
Žánr: akční, plošinovka
Počet hráčů: 1
Platformy: Atari 2600, Atari 5200, Atari 8-bit, ColecoVision, Commodore 64, In­tel­li­vi­sion, Sega SG-1000
Předchůdce: -
Nástupce: Pitfall II: Lost Caverns
Světový rekord: 114 000 bodů a 1:42 min zbývajícího času, (Rod­ri­go Lopes - 24.4.2006)

Naše hodnocení hry:
Platformy Hodnocení:
Atari 2600: 80%

Spustit hru:
Platformy Hits: Rating: Play:
Atari 2600: 434437x 77% (1258x) Spustit hru na emulátoru Atari 2600

(Abyste mohli hru hodnotit, musíte ji spustit.)


 


 

Tato webová stránka NENÍ sponzorována ani podporována společnostmi Nintendo, Atari či Sega ani žádnou jinou videoherní společností. RetroGames.cz si nečiní žádný nárok na duševní vlastnictví
obsažené v jednotlivých hrách. Veškerý text z webu RetroGames.cz je dostupný pod licencí Creative Commons 3.0 Unported. Můžete jej volně kopírovat, ale uveďte původ a zachovejte licenci.

Facebook | Ochrana osobních údajů | Podmínky | Prohlášení o cookies | Reklama | Nahlásit nelegální obsah

Tento web je hostován na serverech služby WebSupport.cz.