Pac-Man | RetroGames.cz
RetroGames.cz - staré hry ONLINE

„We don't stop playing because we grow old;                         
... we grow old because we stop playing.“                         

English EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Games
 Others
 Search

 

   
 

Pac-Man

    Některé hry se tak nesmazatelně zapsaly do videoherní historie, že je vůbec není třeba představovat. Jednou z takových nezapomenutelných legend je dnes už senior mezi videohrami slavný Pac-Man, který 22. května 2010 oslavil své již 30. na­ro­ze­ni­ny. Tak jako vetšina klasických titulů i Pac-Man začínal svůj život na arcadových automatech navíc v době, kdy kralovaly takové hry, jakými byly Space Invaders, či Asteroids.
Pac-Man - Arcade
Originální vzhled prvního levelu tak jak vypadal na automatech Arcade
Na rozdíl od nich však Pac-Man disponoval něčím, co hrám v tehdejší době chybělo. Přinášel totiž do herního průmyslu zcela nový žánr a naprosto se vymykal ste­re­o­typ­ním vesmírnýcm střílečkám, které na počátku osmdesátých let zažívaly obrovský boom. Během krátké doby se stal na­pros­tým sociálním fenoménem (v USA jej znalo přes 94% lidí, což je více, než jakákoliv jiná hra v historii) a do roku 1990 vydělal jenom na čtvrťácích házených do arcadových au­to­ma­tů přes 2 a půl miliardy dolarů!
    Hra spočívá na velice jednoduchém prin­ci­pu. Uvnitř obdélníkového bludiště je roz­mís­tě­no velké množství teček. Hráč kon­tro­lu­jí­cí malé žluté kolečko má za úkol blu­diš­těm projít a všechny tečky spolykat. Po­da­ří-li se mu to, postupuje do dalšího kola, které představuje nové bludiště. Aby to však neměl tak jednoduché, bludiště vždy stráží čtyři duchové Blinky, Pinky, Inky a Clyde, kteří se snaží hráče polapit. Pokud ho chytí, hráč ztratí život. V okamžiku, kdy nemá žádné další životy, hra končí. V rozích bludiště lze ale nalézt 4 velké tečky tzv. power pellets, které hráči zajistí dočasně nesmrtelnost a schopnost jíst své nepřátele. Duchové v bludišti na krátkou dobu zmodrají a místo aby Pac-Mana chytali, snaží se před ním utéct. Pokud je Pac-Man dožene a spolkne, jejich oči se vrátí bludištěm zpět do jeho středu, kde je duch reinkarnován v původní podobě a opět se vydává lovit Pac-Mana. Doba, po kterou je Pac-Man nezranitelný, se ale zkracuje v závislosti na levelu, kterého hráč dosáhl. V nejvyšších úrovních hry už duchové po snědení power pellets nezmodrají, pouze změní směr svého pohybu.
Pac-Man - NES
Pac-Man ve verzi pro domácí konzole NES.

    Strategie, podle které duchové Pac­Ma­na pronásledují, se striktně drží na­pro­g­ra­mo­va­né­ho algoritmu. Na kon­fe­ren­ci herních vývojářů (Game De­ve­lo­pers Conference) v roce 2011 popsal au­tor hry Tōru Iwatani jak tento al­go­rit­mus vypadá. Duchové mohou změnit směr svého pohybu pouze na kři­žo­vat­kách (s výjimkou momentu, kdy Pac­Man sní power pellet). Červený duch (Blinky) Pac-Mana neustále sleduje za­tím­co růžový (Pinky) a modrozelený (Inky) se mu snaží nadběhnout. Nej­slo­ži­těj­ší je chování oranžového ducha (Clyde), které náhodně alternuje mezi několika režimy z nichž převažují pronásledování případně úprk do levého dolního rohu. (Nutno podotknout, že toto platí pouze pro originální arcade verzi hry.)
     Hra byla původně navržena tak, aby nebylo možné ji dohrát a měla mít ne­ko­neč­né množství levelů. Avšak programátorská chyba způsobila, že v levelu 256 se pravá polovina obrazovky zaplní zdánlivě náhodnými symboly, což ve svém důsledku v podstatě znemožní tento level projít. To má samozřejmě vliv i na světový rekord, který drží již od roku 1999 Billy Mitchell. Jeho hodnota je 3 333 360 bodů a již nikdy nebude překonán, protože představuje maximální možné množství bodů, které lze dosáhnout sesbíráním všech puntíků na 255 obrazovkách, všech kousků ovoce, které se během hry objevují
Pac-Man - Atari 2600
Pac-Man ve verzi pro konzole Atari 2600.
a spolknutím všech duchů v režimu kdy je Pac-Man dočasně nesmrtelný. V témže roce Billy Mitchell nabídl 100 000 dolarů hráči, který by level 256 dokázal projít. Do dnešního dne se to nikomu nepodařilo.
    Během svého života se Pac-Man stal jednou z nejvlivnějších her historie a zároveň otevřel cestu k počítačovým hrám i ženám a dívkám, které do té doby dominujicí vesmírné střílečky nijak zvlášť nepřitahovaly. V následujících letech se 'bludištní' motivy z Pac-Mana objevily v takových hrách, jakými byly Grand Theft Auto, MIDI Maze či Wolfenstein 3D. Pro svůj obrovský úspěch zejména v severní Americe byl Pac-Man velmi rychle portován na množství domácích konzolí. Paradoxně nejúspěšnější se stala jeho verze pro konzoli Atari 2600 a to přesto, že šlo o jednu z nejhorších napodobenin originální hry. Atari prodalo více jak 7 miliónů kopií za celkem 266 miliónů dolarů. Během své třicetileté existence se Pac-Man stal ikonou videoherního průmyslu. K dnešnímu dni má v Guinnessově knize rekordů 8 záznamů. Mezi jinými i nejrozšířenější arkádový automat na světě s celkovým množstvím 293 822 instalovaných strojů.


Rubrika: recenze | Vytvořeno: 6.7.2011 | Zobrazeno: 25695x |


Přední strana přebalu hry pro Atari 2600
 

Informace o hře:
Autor: Namco
Vydavatel: Namco, Midway
Design: Tōru Iwatani,
Shigeo Funaki
Hudba: Toshio Kai
Rok vydání: 1980
Žánr: akční
Počet hráčů: 1 nebo 2 střídavě
Platformy: Arcade, Apple II, Atari 2600, Atari 5200, Atari 8-bit, BlackBerry, Commodore 64, Game Boy, Game Boy Advance, Game Gear, Intellivision, iPhone, MSX, Neo Geo Pocket Color, NES, PC-88, PC-98, PC Booter, TI-99/4A, VIC-20, Wii, Windows Phone, Xbox 360, ZX Spectrum
Předchůdce: -
Nástupce: Ms. Pac-Man
Světový rekord: 3 333 360
(Billy Mitchell - 3.7.1999)

Naše hodnocení hry:
Platformy Hodnocení:
Atari 2600: 75%
NES: 80%
Game Boy: 50%
DOS: 35%

Vaše hodnocení hry:
Platformy Hits: Rating: Play:
Atari 2600: 0x 62% (997x) Spustit hru na emulátoru Atari 2600
NES: 0x 71% (377x) Spustit hru na emulátoru NES
Game Boy: 0x 66% (92x) Spustit hru na emulátoru Game Boy
DOS: 79594x 69% (287x) Spustit hru na emulátoru DOS

(Abyste mohli hru hodnotit, musíte ji spustit.)


 

This website is NOT sponsored or endorsed by Nintendo, Atari, Sega or by any other video games company. RetroGames.cz makes no claim to the intellectual property contained in the individual games.
Text content of RetroGames.cz is available under the Creative Commons 3.0 License. You can copy it freely, but indicate the origin and keep the license.

Facebook | Privacy policy | Terms of Service | Cookie statement | Advertisement | Report NA content

This website is hosted by WebSupport.cz.