Space Invaders | RetroGames.cz
RetroGames.cz - staré hry ONLINE

„We don't stop playing because we grow old;                         
... we grow old because we stop playing.“                         

English EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Games
 Others
 Search

 

   
 

Space Invaders

    Space Invaders, neboli česky Vesmírní Nájezdníci byla a dodneška je jednou z nejklasičtějších videoher všech dob. Když se v roce 1978 poprvé objevila ve formě hracích automatů, vyvolala doslova revoluci ve světě videoherního průmyslu a její význam byl srovnatelný s příchodem první veřejně dostupné videohry Pong.
Space Invaders - Arcade
Originální vzhled hry Space Invaders
jak vypadal na automatech Arcade
Zatímco však Pong představil videohry pouze jako nový zdroj zábavy pro širokou veřejnost, Spa­ce Invaders reprezentoval první ko­mer­čně ú­s­pěš­nou hru, která doslova a do pí­s­me­ne pohltila tisíce hráčů po celém světě. S trochou nadsázky se dá říct, že právě tato hra stála na počátku chorobné zá­vis­los­ti na videoherních automatech o­z­na­čo­va­né jako gambling.
    První automaty s touto hrou se objevily nejprve v Japonsku (červen 1978) a ihned po jejich zprovoznění vyvolaly v zemi vy­chá­ze­jí­cí­ho slunce dočasný nedostatek 100­yeno­vých mincí. V Japonsku přitom do té doby jasně dominovaly hrací automaty Pa­chin­ko (obdoba nám známého pinbalu), které jsou zde nesmírně populární do dneš­ka. Po příchodu hry Space Invaders se však stalo něco zcela mimořádného a au­to­ma­ty s novou hrou začaly pomalu ale jistě Pachinko z velkých heren vytlačovat. Po úspěchu hry v Japonsku, prodala Taito licenční práva společnosti Midway, která hru začala distribuovat ve Spojených státech. Nové automaty se tak začaly objevovat ve vstupních halách hotelů či ve velkých nákupních centrech a za necelých 5 let své existence vygenerovala hra jen na území Spojených států amerických zisk téměř 2 miliardy dolarů. Obrovský zájem veřejnosti o novou hru vedl společnost Atari k rozhodnutí koupit práva ke hře a vytvořit konverzi pro jejich domácí konzoli Atari 2600. O tom, že to byl výborný tah, svědčí skutečnost, že krátce po uvolnění této konverze na trh, prodalo Atari mnohem více svých konzolí než kdykoliv předtím.
Space Invaders - Atari 2600
Space Invaders ve verzi pro domácí konzole Atari 2600.

    O co vlastně ve hře šlo? Hráč kontroloval laserové dě­lo, které se pohybovalo horizontálně ve spodní části obrazovky. Jeho úkolem by­lo postupně zničit všechny mimozemské lodě, které v originální arcade verzi tvořily formaci jedenácti plavidel v pěti řadách. Za každou se­stře­le­nou loď obdržel hráč určitý počet bodů. Lodě se pohybovaly po obrazovce zle­va doprava a zpět a po­s­tup­ně klesaly ve snaze při­s­tát na povrchu planety (v tomto případě Měsíce). Rychlost přistávajících plavidel se během hry zvyšovala, takže zasáhnout jednotlivé lodě bylo stále těžší a těžší. Navíc vesmírná plavidla útočníků nebyla bezbranná, ale mohla se aktivně bránit sha­zo­vá­ním bomb na pohyblivé dělo. Hráč se sice mohl před těmito střelami ukrýt pod některým z defenzivních bunkrů, ale ty jej zároveň limitovaly ve střelbě. Čas od času proletěla ve vrchní části obrazovky speciální loď, jejíž zásah mohl hráči přinést extra body. Pokud se hráči podařilo zneškodnit všechny přistávající loďě, začínal další kolo se stejným rozestavením, ale mnohem těžší obtížností. Hra končila v momentě, kdy hráč ztratil všechny své životy, nebo když se vetřelcům podařilo dosáhnout povrchu planety a přistát.
     Autorem hry byl japonský programátor Tomohiro Nishikado (v době vydání hry mu bylo 34 let),
Space Invaders - SNES
Space Invaders ve verzi pro konzole SNES.
který jak sám přiznal čerpal inspiraci ve slavném románu H. G. Wellse - Válka světů. Vytvoření hry mu trvalo přibližně jeden rok a hra pů­vod­ně nesla název 'Space Monsters'. Teprve na popud jeho nadřízených byla přejmenována na 'Space Invaders'. Aby hru mohl vůbec dokončit, musel Ni­shi­ka­do vytvořit vlastní arcade board za­lo­že­ný na mikroprocesoru z USA, pro­to­že v Japonsku tehdy dostupný hard­wa­re nebyl dostatečně výkonný. Ani tak se mu však nepodařilo zprovoznit hru na barevném monitoru, jak původně za­mýš­lel, a první automaty byly dis­tri­bu­o­vá­ny pouze v černobílém provedení.
    Již několik měsíců po jejím uvedení na trh se hra stala natolik populární, že během následujících dvou let Taito prodalo v Japonsku 300 000 a v USA 60 000 automatů. Cena každého z nich se přitom pohybovala v rozmezí od 2000 do 3000$. Po roce 1980 se Space Invaders začaly objevovat na mnoha domácích konzolích. Jednotlivé verze se však více či méně od originálu odlišovaly a to jak grafikou, tak herními možnostmi. I přes značně zjed­no­du­še­ný design se jednou z neúspěšnějších konverzí stala verze pro Atari 2600, zatímco verze pro konzole NES zůstala zcela na pozadí jakéhokoliv zájmu. Pozdější konverze pro SNES či PlayStation přišly naopak s ještě dokonalejší grafikou než jakou disponovala originální arcadová verze. Space Invaders je do dneška jednou z nejznámějších her historie a jednou z nejvýznamějších ikon videoherního průmyslu. Konec konců i server RetroGames.cz používá roz­pi­xe­lo­va­nou ikonku vesmírné lodi z této hry jako logo pro své stránky ;-)


Rubrika: recenze | Vytvořeno: 21.8.2011 | Zobrazeno: 23055x |


Přední strana přebalu hry pro Atari 2600

 

Informace o hře:
Autor: Taito Corporation
Vydavatel: Midway
Design: Tomohiro Nishikado
Hudba: -
Rok vydání: 1978
Žánr: akční, střílečka
Počet hráčů: 1 nebo 2 střídavě
Platformy: Arcade, Atari 8-bit, Atari 2600, Atari 5200, Game Boy, MSX, NES, TurboGrafx-16, TurboGrafx-CD, Sega SG-1000, SNES, WonderSwan, Sega Saturn, PlayStation, Mobile, Wii
Předchůdce: -
Nástupce: -
Světový rekord: 55 160 bodů (Donald Hayes - 7.6.2003)

Naše hodnocení hry:
Platformy Hodnocení:
Atari 2600: 75%
NES: 60%
Game Boy: 70%
SNES: 90%
Genesis: 80%
DOS: 70%

Vaše hodnocení hry
Platformy Hits: Rating: Play:
Atari 2600: 154724x 64% (439x) Spustit hru na emulátoru Atari 2600
NES: 80492x 63% (170x) Spustit hru na emulátoru NES
Game Boy: 25244x 69% (18x) Spustit hru na emulátoru Game Boy
SNES: 27005x 78% (39x) Spustit hru na emulátoru SNES
Genesis: 31635x 82% (42x) Spustit hru na emulátoru Sega Genesis
DOS: 40476x 69% (46x) Spustit hru na emulátoru MS-DOS

(Abyste mohli hru hodnotit, musíte ji spustit.)


 


 

This website is NOT sponsored or endorsed by Nintendo, Atari, Sega or by any other video games company. RetroGames.cz makes no claim to the intellectual property contained in the individual games.
Text content of RetroGames.cz is available under the Creative Commons 3.0 License. You can copy it freely, but indicate the origin and keep the license.

Facebook | Privacy policy | Terms of Service | Cookie statement | Advertisement | Report NA content

This website is hosted by WebSupport.cz.