Pomoc/FAQ | RetroGames.cz
RetroGames.cz - staré hry ONLINE

„Nepřestáváme si hrát, protože stárneme;                          
... stárneme, protože si přestáváme hrát.“                          

English EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Hry
 Ostatní
 Vyhledat hru

 

   

Často kladené otázky / FAQ

  Hru nejde spustit. Co s tím?
  Hra běží, ale nejde ovládat.
  Hra se spustí, ale běží pomalu nebo se trhá.
  Je možné rozehranou hru uložit a pokračovat v jejím dohrání později?
  Jakým způsobem se ovládá druhý hráč?
  Je možné ovládat hru pomocí USB gamepadu místo klávesnice?
  Nenašel jsem tu svou oblíbenou hru z dětství. Jak to?
  Je možné ROM soubory se hrou odsud stáhnout a uložit v počítači?
  Je provoz takového serveru legální?


Hru nejde spustit. Co s tím?
To může mít celou řadu příčin a to jak na straně vašeho prohlížeče, tak na straně našeho serveru. Nemá smysl všechny možné příčiny rozebírat. Pokud se hra nenačetla, zkuste obnovit stránku se hrou (klávesa F5). Nepomůže-li to, spusťte hru v jiném online emulátoru. To uděláte jednoduše tak, že kliknete na jeho název v tabulce dostupných emulátorů, kterou najdete pod hrou v okně: 'Informace o hře.'

Hra běží, ale nejde ovládat.
To se může stát pokud máte špatně nastavenou klávesnici. Zkontrolujte si, zda důležité klávesy k ovládání hry jsou skutečně tam, kde si myslíte, že jsou. Častým problémem je například přehozené Z a Y na české a anglické klávesnici. Stejně tak se ujistěte, že máte aktivován aplet, ve kterém hra běží a to tím, že na něj klinete myší. Pokud během hry otevřete jiné okno prohlížeče, aplet se stane neaktivním a abyste mohli hru opět kontrolovat, musíte na něj znovu kliknout.

Hra se spustí, ale běží pomalu nebo se trhá.
Zkontrolujte, zde v některém jiném okně prohlížeče nemáte spuštěnu další hru. Pokud ano, vypněte ji. Pokud se hra i přesto trhá, ukončete všechny běžící programy, které momentálně nepotřebujete, a restartujte hru tím, že znovu načtete stránku se hrou. Je ale možné, že výkon vašeho počítače není dostatečný k tomu, aby dokázal bez problému emulovat vámi vybranou hru.

Je možné rozehranou hru uložit a pokračovat v jejím dohrání později?
Ano, některé online emulátory toto podporují, ale jiné nikoliv. Ukládání rozehrané hry podporuje například EmulatorJS či NeptunJS, které umí emulovat celou řadu konzolí od Atari 2600 až po Nintendo 64. Bohužel žádný emulátor aktuálně nepodporuje ukládání rozehraných DOS her.

Jakým způsobem se ovládá druhý hráč?
Nejprve zkontrolujte, zda vámi vybraný emulátor podporuje druhého hráče. Zjistíte to v tabulce vlastností jednotlivých emulátorů dole v okně 'Informace o hře'. Pokud je multiplayer podporován, musíte ručně nakonfigurovat ovládání druhého hráče kliknutím na ikonku 'Controls Settings' v dolní části herní obrazovky.

Je možné ovládat hru pomocí USB gamepadu místo klávesnice?
Ano je to možné. Většina online emulátorů ovládání pomocí gamepadu podporuje. Pro lepší herní prožitek instalaci gamepadu rozhodně doporučujeme. Jeho ovládání si pak jednoduše nastavíte v samotném emulátoru kliknutím na ikonku 'Controls Settings'. Nemáte-li žádný USB gamepad, kupte si nějaký např. na Amazonu, či AliExpressu nebo prostřednictvím vašeho oblíbeného internetového obchodu.

Nenašel jsem tu svou oblíbenou hru z dětství. Jak to?
To může mít mnoho důvodů. Uvedeme jen několik nejčastějších:
1) Všechny hry na serveru RetroGames.cz jsou minimálně 15 let staré. Pokud je vaše hra mladší, nenajdete ji tu.
2) Hra je sice starší než 15 let, ale my nevlastníme její originál na původním nosiči (zásuvná catridge, disketa, originál herní konzole s vestavěnou hrou a podobně.) Všechny hry, které zde najdete jsou legální kopií originálních her jejichž jsme legálními vlastníky. (viz prohlášení serveru). Pokud máte originál hry, kterou zde chcete uveřejnit, kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu.
3) Hra je starší 15 let a my vlastníme její originál, ale zatím nebylo v našich silách ji zde uveřejnit. V tom případě buďte trpěliví. Hra se tu dříve či později objeví.

Je možné ROM soubory se hrou odsud stáhnout a uložit v počítači?
Ano, ale pouze hry, které již nejsou aktivně nabízeny svými výrobci k prodeji. Hry, které jsou stále podporovány, si proto stáhnout nemůžete, ale můžete kdykoliv přijít znovu a opět si ji zahrát.

Je provoz takového serveru legální?
Ano. Server RetroGames.cz provádí emulaci jen těch konzolí, jejichž patenty jsou dnes již neplatné. (Platnost patentu je 20 let ode dne podání přihlášky.) Poslední patenty chránící jednotlivé konzole vypršely v těchto letech: Atari 2600 (2003), NES (2007), Sega Master System (2009), Sega Genesis (2010), Game Boy (2010) a SNES (2011). To znamená, že emulace těchto konzolí je zcela legální. Žádné jiné konzole tento server v současné době neemuluje. Všechny on-line hry, které jsou zde k dispozici, jsou legálními kopiemi originálních her, které fyzicky vlastníme. Ke stažení nabízíme pouze abandonware, tedy opuštěný software, který vlastníci autorských práv nadále nepodporují. Server tak funguje jako jakási virtuální herna, kam můžete kdykoliv přijít a hru si dočasně vypůjčit do paměti RAM vašeho počítače. V okamžiku, kdy ukončíte aplet nebo zavřete okno prohlížeče, se hra automaticky vymaže. 

 

Nově přidané hry

1.
2.
3.
4.
5.

Nejlepší staré hry

1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29.
30.

Reklama


 

Tato webová stránka NENÍ sponzorována ani podporována společnostmi Nintendo, Atari či Sega ani žádnou jinou videoherní společností. RetroGames.cz si nečiní žádný nárok na duševní vlastnictví
obsažené v jednotlivých hrách. Veškerý text z webu RetroGames.cz je dostupný pod licencí Creative Commons 3.0 Unported. Můžete jej volně kopírovat, ale uveďte původ a zachovejte licenci.

Facebook | Ochrana osobních údajů | Podmínky | Prohlášení o cookies | Reklama | Nahlásit nelegální obsah

Tento web je hostován na serverech služby WebSupport.cz.