Doom (DOS) - online hra | RetroGames.cz
RetroGames.cz - staré hry ONLINE

„Nepřestáváme si hrát, protože stárneme;                          
... stárneme, protože si přestáváme hrát.“                          

English EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Hry
 Ostatní
 Vyhledat hru

 

   
 

Doom - DOS


Ovládání:

Hra se o­v­lá­dá stejnými klá­ve­sa­mi, které se používaly při hraní pod DOSem. Full­screen re­žim zap­ne 'Pra­vý Alt' + 'En­ter'.


Help:

Je-li emulace hry po­ma­lá, zkus­te ji zry­ch­lit zno­vu­na­č­te­ním této strán­ky bez re­k­lam nebo si vyberte jiný on­li­ne e­mu­lá­tor z této ta­bul­ky.


Stručný popis hry:

Společnost UAC provádí na Marsu revoluční experimenty s te­le­por­ta­cí hmoty. Při jednom z pokusů však dojde k tragické nehodě a zá­k­lad­na je zaplavena příšerami z pe­k­la. Netřeba vysvětlovat, co se od tebe očekává.


Ostatní platformy:

Tuto hru si můžete zahrát také ve verzi pro SNES. Na dalších se u­si­lov­ně pracuje ;-)



Informace o hře:
Doom - obal hry
obal hry
Název hry: Doom
Platforma: MS-DOS
Vydavatel (rok vydání): id Software (1993)
Žánr: akční, střílečka Počet hráčů: 1
Design: John Carmack, John Romero, Dave Taylor, Shawn C. Green
Hudba: Robert Prince
Manuál ke hře: manual.pdf

Velikost souboru:

2077 kB
Download: nedostupný (pouze stream)

Velikost hry:

6092 kB
Doporučený emuátor: DOSBox

Podrobný popis hry:

   Doom (stylizováno jako DOOM v oficiálních dokumentech) je vědeckofantastická hororová videohra žánru first-person shooter (FPS), kterou vyvinula společnost id Software v roce 1993. Je považována za jeden z nejvýznamnějších a nejvlivnějších titulů v historii videoherního průmyslu, protože výrazně přispěla k popularizaci žánru FPS. Původní hra je rozdělena do tří epizod, z nichž každá obsahuje devět úrovní, a byla distribuována jako shareware a prostřednictvím objednávek poštou. V roce 1995 byla vydána aktualizovaná verze s názvem The Ultimate Doom, která obsahovala čtvrtou epizodu a byla prodávána v maloobchodě.
Doom - (DOS)
Doom - (DOS)

   V Doomu hráči přebírají roli bezejmenného vesmírného mariňáka, který se stal známým jako 'Doomguy', a musí se probít hordami démonů, kteří útočí ze samotného pekla. První třetina hry, tedy devět úrovní, byla distribuována jako shareware a během dvou let od vydání si Doom zahrálo odhadem 10 milionů lidí. To vedlo k popularizaci tohoto herního stylu a vytvoření herní subkultury. Kromě toho, že Doom přispěl k rozvoji FPS žánru, se stal také průkopníkem v oblasti pohlcující 3D grafiky, síťového multiplayeru a podpory pro přidávání vlastních modifikací prostřednictvím souborů zvaných 'WADs'. Doom rovněž proslul svou grafickou brutalitou a satanistickou symbolikou, což vyvolalo kontroverze.
   Doom má příběh, který je částečně popsán v manuálu ke hře; zbytek příběhu se rozvíjí pomocí krátkých zpráv zobrazovaných mezi jednotlivými epizodami, prostřednictvím akcí, které hráč vykonává během postupu úrovněmi, a některými vizuálními prvky.
   Hráč se ujímá role bezejmenného vesmírného mariňáka ('Doomguy'), který byl disciplinárně přeložen na Mars poté, co napadl svého velícího důstojníka, když mu nařídil střílet na civilisty. Marsovská základna vesmírné pěchoty slouží jako ochranka pro Union Aerospace Corporation, multiplnetární konglomerát, který provádí tajné experimenty s teleportací mezi dvěma měsíci Marsu, Phobosem a Deimosem. Mars je považován vesmírnými mariňáky za nejnudnější možné umístění, ale vše se změní, když se experimenty UAC tragicky zvrtnou. Počítačové systémy na Phobosu selžou, Deimos zmizí a 'něco strašně zlého' začne proudit z portálu, zabíjet nebo posedat veškerý personál UAC.
   V reakci na zoufalé volání o pomoc jsou mariňáci z Marsu rychle vysláni na Phobos, kde má hráčova postava za úkol střežit obvod základny pouze s pistolí, zatímco zbytek skupiny postupuje dovnitř. Mariňák slyší různé rádiové zprávy, výstřely a křik, následované tichem: 'Zdá se, že tví kamarádi jsou mrtví.' Hráč není schopen sám opustit Phobos, a jediná cesta ven vede skrz komplex plný démonů.
   Jako poslední přeživší má hráč za úkol probojovat se skrz celou pekelnou hordu, aby zabránil útoku na Zemi. První epizoda s názvem Knee-Deep in the Dead se odehrává ve vojenských základnách, elektrárnách, počítačových centrech a geologických anomáliích na Phobosu. Končí tím, že hráčova postava vstoupí do teleportu vedoucího na Deimos, kde je však přemožena monstry.
   Ve druhé epizodě s názvem The Shores of Hell se mariňák úspěšně teleportuje na Deimos. Probojuje se zdejšími základnami, které jsou podobné těm na Phobosu, ale jsou pokřivené a deformované démonickou invazí a propojené s architekturou připomínající peklo. Po poražení obřího kyberdémona mariňák odhalí pravdu o zmizelém měsíci: Deimos se vznáší nad samotným peklem.
   Třetí epizoda s názvem Inferno začíná poté, co mariňák sestoupí z Deimosu na povrch pekla. Probojuje se skrz peklo a porazí pavoučího masterminda, který plánoval invazi. Poté se otevře skrytý portál zpět na Zemi pro hrdinu, který byl 'příliš tvrdý na to, aby ho peklo udrželo'. Avšak hořící město a hlava králíka napíchnutá na kůl (v The Ultimate Doom pojmenovaná jako mazlíček mariňáka, Daisy) ukazují, že démoni napadli Zemi, čímž připravují půdu pro pokračování Hell on Earth. V pokračování hry je události Doom přepsány jako mimozemská invaze na měsíčních základnách Marsu.
   Ve čtvrté epizodě Thy Flesh Consumed, která byla přidána v expanzi The Ultimate Doom, se dozvídáme, že mariňák statečně bojoval proti hordám démonů, které pavoučí mastermind poslal skrze skrytý portál, ale nakonec síly pekla zvítězily v invazi na Zemi. Lokace v Thy Flesh Consumed jsou rozmanité, zahrnující směs vysoce technologických základen a démonických chrámů, přičemž atmosféra působí jako prostředí na Zemi.

Víc informací o této hře hledejte na Wikipedii.

Pro fanoušky a sběratele:
Vyhledat tuto hru na videoserverech YouTube.com nebo Vimeo.com.
Koupit originální verzi hry na Amazon.com nebo eBay.com.

Vyhledat digitální download této hry ve službě GOG nebo Steam.

 
Ovládání hry:

Všechny DOS hry se ovládaly přímo z počítačové klávesnice. Některé novější DOS hry využívaly k ovládání také myš, či jiná pokročilejší herní periferia. Každá hra se však ovládala jinými tlačítky. Detailní popis ovládání této verze hry Doom naleznete v přiloženém herním manuálu. Přehled základních klávesových povelů a klávesových zkratek k ovládání této hry shrnuje následující tabulka:
 
Klávesa

Akce

Jdi dopředu / jdi dozadu

Zahni vlevo / zahni vpravo

Ctrl

Střelba (držíte-li stisknuté, střílí opakovaně)

Shift + or

Běh dopředu / dozadu

Alt + or

Pohyb do strany vlevo / vpravo

Space

Otevři dveře, aktivuj vypínač, apod.

Enter

Zobraz znovu poslední zprávu, která se objevila v levém horním rohu obrazovky.

Tab

Zobraz mapu.

1 2 3 4 5 6 7

Výběr zbraně.

Esc

Zobraz menu.

 
Platforma:

Tato verze hry Doom by­la de­sig­no­vá­na pro o­sob­ní po­čí­ta­če s o­pe­rač­ním sys­té­mem MS-DOS (Mi­cro­soft Disk Ope­ra­ting Sys­tem), což by­l o­pe­rač­ní sys­tém vy­ví­je­ný fir­mou Mi­cro­soft v le­tech 1981 - 2000. Do prv­ní po­lo­vi­ny de­va­de­sá­tých let se jed­na­lo o nej­roz­ší­ře­něj­ší o­pe­rač­ní sys­tém. Byl to­tiž do­dá­va­ný s vět­ši­nou teh­dej­ších po­čí­ta­čů fir­my IBM, kte­rá kou­pi­la od Mic­ro­sof­tu li­cen­ci. Po ro­ce 1995 byl vy­tla­čen gra­fic­ky vy­s­pě­lej­ším sys­té­mem Win­dows. V do­bách je­ho nej­vět­ší slá­vy vzni­k­lo ně­ko­lik ti­síc her ur­če­ných prá­vě pro po­čí­ta­če s tím­to sys­té­mem. Dnes již je­ho vý­voj ne­po­kra­ču­je a pro pot­ře­by e­mu­la­ce je nej­čas­tě­ji vy­u­ží­ván vol­ně dos­tup­ný e­mu­lá­tor DOSBox. Ví­ce in­for­ma­cí o operačním systému MS-DOS na­lez­ne­te zde.

 
Dostupné online emulátory:

Pro hru Doom je k dispozici 5 různých online emulátorů. Tyto emulátory se liší nejen technologií, kterou používají k emulaci starých her, ale též podporou různých herních ovladačů, podporou multiplayer módu, podporou dotykové obrazovky mobilních telefonů, rychlostí emulace, absencí či přítomností vložené reklamy a řadou dalších parametrů. Pro maximální herní požitek je důležité zvolit správný emulátor, protože na každém PC a v různých internetových prohlížečích se jednotlivé emulátory chovají odlišně. Základní vlastnosti jednotlivých emulátorů dostupných pro hru Doom shrnuje následující tabulka:
 

Emulátor Technologie Multiplayer Fullscreen Touchscreen Rychlost
Archive.org JavaScript ANO NE NE rychlý
js-dos JavaScript ANO ANO NE rychlý
js-dos 6.22 JavaScript ANO ANO NE rychlý
jsDosBox JavaScript ANO NE NE pomalý
jDosBox Java applet ANO ANO NE rychlý


Podobné hry:

Pokud se vám hra Doom líbí, je pravděpodobné, že se vám bude líbit i některá z podobných her v přehledu na této záložce. Hry, které zde vidíte, jsou vybírány na základě podobnosti v názvu, herním žánru a na základě podobnosti klíčových slov. Seznam je však generovaný automaticky a může být proto zejména pro některé specifické hry velmi 'subjektivní'. Pro nalezení konkrétní hry, použijte raději náš vyhledávací formulář.

Doom 64 Heretic Blood Ultimate Doom, The Doom II: Hell on Earth
Doom 64 Heretic Blood The Ultimate Doom Doom II
 
Quake Ken’s Labyrinth Spear of Destiny Wolfenstein 3D Doom 2D
Quake Ken's Labyrinth Spear of Destiny Wolfenstein 3D Doom 2D
 
Blake Stone: Aliens of Gold Turok: Dinosaur Hunter Duke Nukem 64 Duke Nukem 3D Catacomb 3-D: The Descent
Blake Stone Turok: Dinosaur Hunter Duke Nukem 64 Duke Nukem 3D Catacomb 3-D

Diskuse ke hře:


 

Tato webová stránka NENÍ sponzorována ani podporována společnostmi Nintendo, Atari či Sega ani žádnou jinou videoherní společností. RetroGames.cz si nečiní žádný nárok na duševní vlastnictví
obsažené v jednotlivých hrách. Veškerý text z webu RetroGames.cz je dostupný pod licencí Creative Commons 3.0 Unported. Můžete jej volně kopírovat, ale uveďte původ a zachovejte licenci.

Facebook | Ochrana osobních údajů | Podmínky | Prohlášení o cookies | Reklama | Nahlásit nelegální obsah

Tento web je hostován na serverech služby WebSupport.cz.