RetroGames.cz - staré hry ONLINEEnglish EN       Czech CZ            

   
 Menu
 Hry
 Ostatní
 Vyhledat hru

 

   
 

Prince of Persia - Game Boy

Stručný popis hry:

Nezapomenutelná legenda, která se proslavila zejména svojí verzí pro operační systémy DOS. Máš přesně 60 minut na to, abys vy­s­vo­bo­dil princeznu, které zlý vezír Jaffar dal osudové ultimátum: buď svatba nebo smrt!


Ovládání konzole:
Start/Stop Enter
Select Shift
tlačítko A X
tlačítko B Z
Uložit/Načíst F7/F8

Výběr emulátoru:

Pro tuto hru jsou k dispozici tyto emulátory: NeptunJS (Ja­va­Script), Nesbox (Flash), Re­tro­Ga­mes (JS) a JavaBoy (Java).


Ostatní platformy:

Další dostupné platformy: NES, SMS, Ga­me Gear, Ge­ne­sis, SNES a DOS.

Informace o hře:
Prince of Persia - obal hry
obal hry
Název hry: Prince of Persia
Konzole: Game Boy
Vydavatel (rok): Brøderbund Software, Inc. (1989)
Žánr: akční, plošinovka Počet hráčů: 1
Design: Jordan Mechner
Hudba: Francis Mechner
Manuál ke hře: manual.pdf

Velikost souboru:

693 kB
Download: Prince_of_Persia.gb

Velikost hry:

128 kB
Doporučený emuátor: Visual Boy Advance

Podrobný popis hry:

   Prince of Persia je legendární fantazy plošinovka, kterou v roce 1989 vytvořil úspěšný herní designer a programátor Jordan Mechner. Hra byla původně napsána pro počítače Apple II, ale záhy byla portována na celou řadu videoherních platforem, z nichž nejznámější se stala její DOSovská verze. Samotnou hru proslavila zejména skvělá grafika a plynulost animací a stala se tak jedním z typických představitelů žánru ‘cinematických plošinovek‘.
    Děj hry je zasazen do starověké Persie. V době, kdy vládnoucí sultán válčí v cizí zemi, svěří dočasně vládu svému vezíru Jaffarovi. Ten však sultánovu důvěru zradí a pokusí se uchvátit trůn jen pro sebe. Jediný, kdo mu stojí v cestě, je půvabná sultánova dcera. Jaffar ji proto nechá zavřít do věže a pohrozí princezně smrtí, pokud nesvolí ke svatbě. Na rozmyšlenou jí dá přesně 60 minut. (Ve verzi pro SNES, je tento limit prodloužen na 120 minut.) Princezninou jedinou nadějí je proto mladý hrdina, který je do ní zamilován. Ten je však vezírovými strážemi uvržen do podzemního žaláře, přísně střeženého mnoha ozbrojenými hlídači. Hráč má proto před sebou nelehký úkol. Probít se z žaláře zpět do sultánova paláce, překonat mnoho stráží, zákeřných pastí a nakonec i svého záhadného dvojníka a v závěrečném souboji porazit samotného Jaffara.
    Hra obsahovala celkem 12 levelů (některé konzolové verze i víc) a bylo nutné ji projít celou najednou. Dosažený postup nebylo možné ukládat. Na začátku hry měl hráč k dispozici 3 životy, které ztrácel v soubojích s protivníky, při pádech z malých výšek (2 patra), pokud na něj cokoliv spadlo, či vypitím lahvičky s jedem. Ve hře se ale vyskytovaly i léčivé lektvary, které mohly naopak životy doplňovat. Pokud navíc hráč našel vysokou karafu s léčivým elixírem, mohl si doplnit všechny ztracené životy najednou a zvýšit maximální počet životů o jeden. Aktuální stav hráčových životů byl indikován červenými trojúhelníčky v levém dolním rohu obrazovky. Pokud hráč přišel o všechny životy, jeho hrdina zemřel a level bylo nutné opakovat od začátku. Jeho čas však plynul dál. Pokud hráč v některém levelu mnohokrát zemřel, než se mu jej podařilo projít, mohl se snadno do situace, kdy ve zbývajícím čase nebylo možné hru úspěšně dokončit.
    Ve hře bylo velké množství rozmanitých pastí. Hned v prvním levelu hráč narazil na padající mříže, které bylo možné na krátký čas otevřít prostřednictvím spínačů zabudovaných v podlaze. Mnohem větší nebezpečí však představovaly hluboké propasti, vysouvající se ostré hroty, nebo pravidelně klapající gilotiny. Pokud hráč padl do některé z těchto pastí, jeho hrdina okamžitě zemřel. Samostatnou kapitolu představovali Jaffarovi šermíři, kteří střežili jak podzemí, tak celý sultánův palác. K jejich překonání potřeboval hráč najít v prvním levelu meč, se kterým posléze sváděl šermířské souboje. Jeho dovednosti byly sice limitovány na pouhé 4 možnosti: krok vpřed, krok vzad, výpad a odražení, ale v některých situacích bylo možné natlačit protivníka do některé z výše zmíněných pastí a shodit jej tak do propasti nebo nechat přeseknout gilotinou. Podobně jako hlavní hrdina i stráže měli indikátory zbývajících životů. Aby hráč v souboji zvítězil, musel jejich indikátor postupně vynulovat.
    Ve hře se objevilo i pár zcela unikátních nepřátel, či pastí. Např. nesmrtelná kostra, tlustý zdánlivě neporazitelný strážný, či záhadné zrcadlo ve 4. levelu, ze kterého vyskočil hráčův dvojník. Ani ten se nedal porazit a hráč musel přijít na způsob, jak tohoto dvojníka překonat.
    Hra se proslavila nejen pohádkovým příběhem s nádechem orientu, ale zejména nádhernými a plynulými animacemi, které do té doby nebyly u videoher vůbec obvyklé. Mechner k jejich vytvoření použil tzv. rotoskopii, což byla technika známá sice již od roku 1915, ale ve videoherním průmyslu téměř nepoznaná. Jejím propagátorem byl právě Mechner, který ji použil poprvé v roce 1984 při tvorbě jiné hry – Karateka.
    Prince of Persia patří dodnes mezi klenoty videoherní historie. Ve své době hra získala celou řadu titulů a ocenění. Stala se inspirací pro mnoho jiných her a odkazy na ní se objevily i v některých dobových filmech či TV seriálech. 4 roky po jejím vydání se objevilo první pokračování s podtitulem ‘Prince of Persia 2: The Shadow & The Flame‘, po němž následovalo množství dalších více či méně povedených dílů. Dodnes se Prince of Persia dočkal téměř 20 pokračování, remaků či fanouškovských předělávek a je jasné, že mnohé další teprve přijdou.

Víc informací o této hře hledejte na Wikipedii.

Pro fanoušky a sběratele:
Vyhledat tuto hru na videoserverech YouTube.com nebo Vimeo.com.
Koupit originální hru nebo konzoli na Amazon.com, eBay.com nebo GOG.com.

Nejnovější verzi této hry hledejte na stránkách herních obchodů Xzone.cz, GameExpres.cz nebo GameLeader.cz.


Doporučené ovladače:

Tuto hru můžete ovládat prostřednictvím klávesnice vašeho PC (viz tabulka s ovládáním vedle hry). Nicméně pro maximální her­ní zážitek doporučujeme použít gamepad, který zapojíte jednoduše do USB portu počítače. Pokud žádný gamepad nemáte, kupte si vhodný USB ovladač např. na Amazonu nebo v některém vašem oblíbeném internetovém obchodě.

 
Dostupné online emulátory:

Pro hru Prince of Persia jsou k dispozici 4 různé online emulátory. Tyto emulátory se liší nejen technologií, kterou používají k emulaci starých her, ale též podporou různých herních ovladačů, podporou multiplayer módu, podporou dotykové obrazovky mobilních telefonů, rychlostí emulace, absencí či přítomností vložené reklamy a řadou dalších parametrů. Pro maximální herní požitek je důležité zvolit správný emulátor, protože na každém PC a v různých internetových prohlížečích se jednotlivé emulátory chovají odlišně. Základní vlastnosti jednotlivých emulátorů dostupných pro hru Prince of Persia shrnuje následující tabulka:
 

Emulátor Technologie Multiplayer USB gamepad Touchscreen Bez reklam
NeptunJS JavaScript ANO ANO NE NE
NesBox Flash NE ANO NE ANO
RetroGames.cc JavaScript ANO ANO ANO NE
JavaBoy Java applet NE NE NE ANO

Podobné hry:
4D Prince of Persia Prince of Persia 2 Another World Karateka BlackThorne (Blackhawk)
4D Prince of Persia Prince of Persia 2 Another World Karateka BlackThorne

Diskuse ke hře:


 

Veškerý text z webu RetroGames.cz je dostupný pod licencí Creative Commons 3.0 Unported.